En Son Makaleler
Son İçtihatlar
İşverenin Ücret Ödeme Borcu – İşçinin Ücret Ödenmemesi Sebebiyle İş Görmekten Kaçınma Hakkı
Sosyal Medyada Paylaş >
Puan Ver >
11/12/2011
2352 kere okundu.
Sizden 5 puan aldı.

I. İŞVERENİN ÜCRET ÖDEME BORCU

A. GENEL OLARAK ÜCRET
İş akdi, iki taraflı bir sözleşmedir. İşçi, işverene karşı iş görme borcu ile yükümlü iken; işveren işçinin yaptığı iş karşılığında ücret ödeme ile yükümlüdür. İş akdi daha önceden BK’da yetersiz bir şekilde tanımlanmıştı. İş Kanunumuz ise iş akdini yargı kararlarına ve doktrindeki görüşlere göre m. 8/ f. 1’de açıklanmıştır. Buna göre:
“ İş sözleşmesi bir tarafın ( işçi ) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın ( işveren ) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir ”.
Tanımdan da anlaşılacağı üzere, iş akdi iki tarafa da borç yükleyen sinallagmatik bir sözleşmedir[1].
Ücret, iş akdinin temel unsurudur; ücret olmadan sözleşmenin varlığından söz edilemez. Ücret, sadece işçinin değil ailesinin de çoğu zaman tek geçim kaynağıdır. Bu nedenle, ücret sadece kişisel bir alacak değildir. Aynı zamanda “ sosyal ” bir kavramdır. Bu nedenle, ücret Anayasa’da açıkça düzenlenmiştir[2] ( Anayasa m. 55 ). Ücret, İş Kanunu’nda da tanımlanmıştır ( İş K. m. 32/ f. 1 ) . Buna göre:
“ Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır ”.
İş Kanunu’na göre kural işçinin çalışması karşılığında ücret almasıdır. Gelişen çağımızın gereklerinde dolayı İş Kanunu’nda bu kurala birtakım istisnalar ge

Sistemimizde bulunan Makalelerin tamamını okumak için.
Lütfen Üye Girişi Yapınız.


Yorum Yaz
Okuyucu Yorumları {Toplam 0 Yorum}
Bu makaleye ilk Yorum yapan siz olun.
Adres :
Atalar Mh. Köroğlu Cad.
No : 30/2 Kartal / İST.
Tel :
0(216) 473 33 55
EMail :
info@hukukodasi.com
Copyright © 2014 Hukuk Odası | Tüm Hakları Saklıdır
Created By